O autorce

Lata mijają a cechy twórczości Agaty Padol są nadal aktualne, choć można zauważyć różnorodność prac artystki. By to zrozumieć trzeba przyjrzeć się postawie malarki. Myśli i maluje cyklami, eksperymentuje i podejmuje nowe wyzwania twórcze. Z czasem, ale jeszcze nie teraz, prawdopodobnie, czemuś poświęci więcej uwagi. Na razie penetruje równolegle cykle: Kryształy, Ludzie i Miasta. Profesor Marco Nicosia z Rzymu tak opisał twórczość autorki: " Działa z wielkim zaangażowaniem artystycznym (...) potrafi zharmonizować, światła, cienie, linie i barwy, ujawniając ślady miękkie i starannie przemyślane. Jej obrazy pokazują artystę wrażliwego, pełnego silnych emocji i poetyckiego surrealizmu. " 

 

W 2018 i w 2019 roku jej obrazy z cyklu Kryształy i Ona znalazły się w lipcowej i czerwcowej rozkładówce Wotisart Magazine. W sierpniu 2019 roku jej obrazy z cyklu "Life" były prezentowane w Nowym Yorku w Noho Gallery. Podobnie w 2016 roku jej obrazy zostały wyróżnione publikacją w prestiżowym magazynie o sztuce Art Tour International na targach sztuki w Miami. Laureatka Natale di Roma w roku 2010. Pracuje i myśli cyklami, rozwijając i penetrując dane zagadnienie artystyczne. Nie boi się podejmowania nowych wyzwań twórczych i nie wyobraża sobie życia bez malowania. Jej obrazy znajdują się w zbiorach Posk Gallery w Londynie, Cascina Farsetti w Rzymie, w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnym w Opolu, kolekcjach prywatnych : między innymi  w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Oslo, Berlinie i Hongkongu.

Agata Padol mieszka i pracuje w Krakowie. Wiele jej prac można zobaczyć w Skandynawii, ponieważ tworzy cykle malarskie inspirowane przyrodą , linią brzegową, żyjącymi tam zwierzętami a przede wszystkim zjawiskami związanymi z obszarami podbiegunowymi. Ta swoista melancholia charakterystyczna dla " krańca świata" przenoszona jest przez artystkę także do obrazów bardzo kolorowych, nadając im rys ponadczasowego światła, które zmienia jak chce sylwetki postaci, przedmiotów, form abstrakcyjnych, rysunku i skali, nie bacząc na wiedzę psychofizjologiczną ani optyczną. Artystka reprezentuje malarstwo ekspresyjne łączące abstrakcję z figuracją. Pracuje w technice akrylowej, olejnej a także ma w swoim dorobku malarstwo monumentalne na zabytkowych sklepieniach, ścianach, portalach i kolumnach. Reprezentuje malarstwo niezależne, niezwiązane z konkretnym nurtem w sztuce. Interesuje się skalą i kadrowaniem przestrzeni, co daje jej inspirację do penetracji twórczych, dystans do siebie i do świata a także postawę otwartą na nowe doświadczenia artystyczne.

Absolwentka Licem Plastycznego w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała malarstwo u prof. Piotra C.Kowalskiego. Dyplom 1991. Należy do ZPAP w Krakowie od roku 2001. Sukces odniosły jej prace z cyklu "Kwiaty niewinności" wystawiane w Posk Gallery w Londynie oraz obrazy "Klejnoty Kosmosu" wystawiane w Rzymie w Cascina Farsetti, które bardzo wysoko ocenił prof. Nicosia. Artystka ma w swoim dorobku wiele wystaw krajowych i zagranicznych. Jej prace są na okładkach tomików poezji między innymi Marzeny Kowalskiej czy na koncertach muzycznych Pinakoteki Joanny Jasińskiej. Zdjęcia obrazów są publikowane w czasopismach o sztuce takich jak "Art& Buisness" czy " Sztuka pl" a także na targach sztuki Art Basel w Miami, Berlinie czy Hongkongu.